reklama

Y vs i

Táto úvaha je inšpirovaná diskusiou o zrušení y. Zamýšľal som sa totiž, prečo by práve ypsilon mal byť odsúdený na zánik. Prečo nie jota? Aké by mohli byť výhody a nevýhody toho-ktorého písmena? Odpoveď na túto otázku nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Dovoľte mi začať analyzovaním plusov, potom mínusov, joty. Nie preto, že ja by som toto písmeno preferoval, koniec-koncov som nestranný, ale preto, lebo aj na súde (trestnoprávne veci) má strana, pre ktorú je navrhovaný trest, záverečnú reč. Podľa mňa je to pre oči menej bolestivý pohľad, keď je i zamenené s y. Napríklad víťah až tak nekričí ako lepydlo. Alebo výťaz. Keď už by teda bolo potrebné jedno písmeno zrušiť, v záujme našich v gramatike zbehlých spoluobčanov, by z tohto pohľadu bolo lepšie, keby sa i zachovalo na úkor ypsilonu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

I ma taktiež bohatší výskyt. Norobil som síce žiaden výskum, ale som si istý, že to tak je. Iste, ypsilon sa píše napr. v koncovkých, ale i tvorí dvojhlásky. Slová ako ovocie, nie alebo pieseň by vyzerali divne s y nemyslíte? A keby ľudia písali namiesto nádherný nádherní, nič by sa nestalo, dokonca sa to tak používa (N plurálu mužského rodu prídavných mien pozn. autora) a ešte by sa aj zrušilo jedno pravidlo o písaní i v koncovkách.

Mäkké i je takisto tvarovo jednoduchšie. Stačí nakresliť zvislú čiarku, pridať bodku nad ňu a je to. Kdežto pri ypsilone ide o zložitý a komplexný tvar kopčeka, údolia, dokonca slučky. A s tým môžu mať najmä prváčikovia na ZŠ ťažkosti. Preds len, drvivá väčšina z nich prvýkrát drži pero v ruke, a správne skombinovať tvary pre nich môže byť náročné časovo, fyzicky aj psychicky. Mali by sme ich od toho odbremeniť a namiesto času venovanom písaniu y by mohli športovať. Tým by sa dalo predísť obezite či dokonca by si slovenský šport mohol zaistiť budúcich šampiónov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednoduchosť je ale dvojsečná zbraň. Natíska sa argument, že i, to je len taká čiarka s bodkou, nič oslnivé. Iste, možno tvrdiť, že ´keep it simple´, ale ako budeme vyzerať v očiach sveta, keď sa ukáže, že sa zbavujeme krásneho y, len preto, že si chceme za každú cenu zjednodušiť život? Ako národ zbabelcov, sebcov a neviem čoho ešte všetkého.

Pri hľadaní mínusov i som narazil na zaujímavú paralelu medzi i a menami diktátorov či zlodejov. Hitler, Stalin, Pinochet, Fico či Mečiar spadajú pod kategóriu mäkké i v mene a pokrivený charakter. Ak by platilo, že meno určuje vlastnosti jedinca, mali by sme i zrušiť. Predišli by sme tým deviantnému správaniu už od najbližšie narodenej generácie, a prispeli by sme k lepšej budúcnosti našich detí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak, a teraz čas pre ypsilon. Y, a na tom sa hádam zhodneme, je estetickejší, krajší. V mnoho ľuďoch tvar Y evokuje človeka zdraviaceho slnko. Dá sa na ňom vyhrať, každý písaný ypsilon vyzerá inak, je jedinečný. Je tam veľká variácia tvarov a spôsobov písania ho. Lenže pri i toho človek veľa nového, iného nevymyslí, je to proste čiarka a bodka. A bodka.

Ďalším argumentom za zachovanie ypsilonu je medzinárodne používaná QWERTY klávesnica. Predstavte si, že by sa ypsilon zrušil a zmizol z nej. Ľudia ovládajúci strojopis by zrazu boli vyvedení z miery a strácali by na efektívnosti, lebo by museli investovať čas do učenia sa písať na novej klávesnici. A vôbec, čím by sa y nahradilo? Bolo by dôležité prerobiť všetky klávesnice minimálne na Slovensku, čo by bolo finančne náročné. Radšej investujme do zdravotníctva, školstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naproti tomu vyvstáva otázka, či by sa zrušním y neušetrilo značné množstvo atramentu v perách a tlačiarňach. To, že y spotrebuje viac atramentu ako i, je neodškriepiteľný fakt. Tým, že by sa zrušil ypsilon, zvýšila by sa efektivita práce vo všetkých profesiách, vyžadujúcich písanie. Totiž rovnaké množstvo atramentu by stačilo na dlhší text ako doposiaľ. Firmy či úrady by ušetrili peniaze určené na nákup tonerov, pier, čo v čase svetovej hospodárskej krízy, keď sa všetci snažia šetriť, nie je na škodu veci. Veď kto šetrí má za tri.

Proti y hrá navyše aj skutočnosť, že nie je až také časte v menách. Michal, Mária, Ivan a ďalšie sú pomerne rozšírené mená a zrušenie y by krstné mená použivané na Slovensku takmer vôbec neovplyvnilo.

Táto esej zhrnula niektoré pohľady, ktoré by mohli byť použité v diskusii oboma oponentmi. Nemá za cieľ vyzdvihovať to či ono písmeno, je enumeračná. Je len čisto výplodom dlhej chvíle v robote a inšpiráciou rozhlasovým programom Baláž a Hubinák. Preto ju nemusíte brať príliš vážne. J

Michal Zemaník

Michal Zemaník

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajný človek...mám rád šport, zaujímam sa o politiku, históriu a snažím sa byť dobrým občanom tohto štátu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu