Remember October

Autor: Michal Zemaník | 29.10.2012 o 6:26 | (upravené 29.10.2012 o 6:35) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  322x

V kalendári  žiaril dátum 28. október 2012 a ja som mimo Slovenskej republiky. Nevadí, nepotrebujem byť v domovine na to, aby som vedel, prečo bol včerajší deň významný. Oh wait, doma by mi to zrejme nikto nepripomenul aj tak, iba ak facebook, niečo ako keď informuje o tom, čo sa deje za oknami vašej izby.

 

Späť k výročiu. Pred 94 rokmi skupina vtedajších elít spečatila svoje snahy o vytvorenie spoločného Česko – Slovenského štátu (o pomlčkách sa hádať nebudeme that is so 90’s.).  Na geopolitickej mape sveta vznikla významná entita, ktorá bude jedným z hlavných aktérov budúceho vývoja. Naši predkovia vytvorili štát, verím, že podľa ich najlepšieho vedomia a svedomia, ktorý stál na demokratických pilieroch, na pluralite, na rôznorodosti. Na to žiaľ aj zahynul v Mníchove.
Napriek všetkým negatívam, ktoré sprevádzali existenciu toho štátu, vyzdvihované by mali byť predovšetkým pozitíva. Je dôležité pripomínať si, že pred 94 rokmi boli položené základy nášho dnešného žitia. Česká aj slovenská ústava majú za vzor okrem iných aj ústavu prvého demokratického štátu na tomto území. Boli to naše prvé skúsenosti s demokratickým zriadením. Postupne sme sa učili, čo to je politická súťaž, prečo je dôležité mať voľby, či prečo je distribúcia moci nevyhnutná.
Viacerí politologickí autori sa zhodujú, že jedným z predpokladov rozpadu komunistického režimu je aj predošlá skúsenosť s demokraciou. My sme tú skusenosť mali a stale ju máme.

Pripomínajme si ju, stavajme na nej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?